Quantcast
Channel: Linux Za Sve » LMDE
Viewing all articles
Browse latest Browse all 6

LMDE – djeda Debian u ruhu mlađahnog Minta

$
0
0

Linux Mint u svijetu Linuxa nesumnjivo dobiva sve više poklonika i polako dolazi u prvi plan. S razlogom. Jednostavan je za instalaciju i korištenje, stabilan i prijateljski nastrojen prema početnicima, a uz to ga razvijaju ljudi koji očito slušaju što njihova zajednica govori i ravnaju se po tome. Svaki novi projekt koji izađe iz radionice Clementove ekipe dočekujemo s odobravanjem, a komentari na naslovnici i forumu uvijek imaju pozitivnu notu. Mint je, mogli bi reći, postao ljubimac cjelokupne Linux zajednice.

Uz glavnu verziju Minta koja je, kao što znamo, vezana uz Ubuntu, već skoro dvije godine razvija se svojevrsni eksperiment i projekt unutar kuće – LMDE. Linux Mint Debian Edition u početku je bio malkice prilagođeni Debian s dodatkom multimedijskih paketa. Kao i svaki Debian zahtijevao je malo više truda i znanja o Linuxu da ga se upogoni. Ako ste imali sreće da je vaš hardver bio dobro podržan, LMDE je trebalo samo mrvicu ušminkati i sve bi bilo dobro. No, ako ste bili vlasnici egzotičnijeg hardvera koji se dobro slaže samo s vlasničkim driverima, morali ste pročitati na internetu i pokoju stranicu s uputstvima i pomučiti se da bi sve štimalo.

No, kako se radilo o Debianu, nitko se nije previše bunio. To se i očekivalo.

U posljednje vrijeme sve manje čujemo o problemima s instalacijom dodatnih drivera i općenito srećemo sve više zadovoljnih korisnika koji ovu “eksperimentalnu” distru koriste kao glavnu na svom računalu. I sve radi kako treba uz tek sitne i povremene nezgode koje se brzo riješe.

Budući da je postalo očito da je LMDE postao ozbiljna distribucija Linuxa, vrijeme je bilo da ga instaliram na svoje računalo i vidim kako će se taj djedica Debian u ruhu mlađahnog Minta nositi s originalnim Mintom. Iskreno, očekivao sam da korištenje LMDE-a i neće biti tako glatko iskustvo.

Prije same recenzije napominjem da sam ovaj LMDE instalirao negdje u sedmom mjesecu ove godine u planu kratkotrajnog korištenja i brzinske recenzije. Ljetni godišnji odmor je, naravno, produžio “deadline” za predaju ove recenzije, a jesenske obveze su taj rok još malkice pomakle. Rezultat je to da sada mogu pisati recenziju nakon gotovo četiri mjeseca korištenja LMDE-a. Prije nekoliko dana LMDE sam instalirao na još jedno računalo, pa sam u tekstu naveo kako se ta novija verzija LMDE-a razlikuje od one koju sam instalirao prije tri mjeseca.

Pa krenimo:

Testno računalo

Testno računalo bio je Acer 5750ZG koji već dvije i pol godine smjelo brodi vodama Linuxa i svojeg vlasnika još uvijek lijepo dočeka i obavi sve što se od njega traži. U konfiguraciji se nalazi dvojezgreni Intelov Core B950 procesor na 2,1 GHz-a, 6 GB RAM-a, hibridna Nvidia GeForce GT 540M, te Atherosova Wi-Fi kartica. Nvidia je isključena u BIOS-u računala jer ju slabo koristim pa time značajno produžim trajanje baterije.

Live DVD

Live DVD se podiže bez problema. Sav hardver je uredno prepoznat i prijašnji strah, da ću se s LMDE-om morati posebno pomučiti, polako nestaje. Bežična kartica se uredno spaja na kućnu mrežu.
Programi se uredno otvaraju i rad u Live verziji LMDE-a protiče bez problema.

Linux Mint Debian Edition Live DVD - Izgled radne površine

Linux Mint Debian Edition Live DVD – izgled radne površine

 

LMDE Live - Pokrenut Firefox

LMDE Live – pokrenut Firefox

 

Instalacija

Klik na ikonu za instalaciju i pokreće se ugodan grafički instaler. Sam instaler se razlikuje od onog u originalnom Mintu, ali to vas ne treba zabrinjavati. Koraci su jednostavni i sve je pregledno i ne zbunjuje. Istaknuo bih dvije stvari. Prva je standardno dobra podrška za jezike svojstvena Debianu, tako da će instalacija proteći ugodno i onima koji baš i ne vladaju stranim jezicima. Druga stvar je jedina zamjerka koju sam uspio pronaći tijekom instalacije, a radi se o nezgrapno izvedenom prozoru za odabir vremenske zone. Teško je “nabosti” Zagreb.
Podešavanje particija nije zbunjujuće i svako tko je bar jednom instalirao neku od distribucija Linuxa će se u ovom koraku bez problema snaći. Naravno, kao i uvijek savjetujemo da particije na koje namjeravate instalirati LMDE priredite prije same instalacije nekim od alata koji su primjereni za to. Gparted je primjerice dobar alat za particioniranje, a imaju ga gotovo sve distribucije Linuxa.

Iznenađujuće je da se tijekom instalacije nigdje ne može postaviti autologin. Njega ćete morati podesiti nakon instalacije u postavkama instaliranog sustava. Nije prevelik problem, ali ne bi bilo loše da je to uključeno u samu instalaciju.
Nakon podešavanja i unosa potrebnih podataka, kreće instalacija. Kako je to postalo uobičajeno i LMDE tijekom instalacije prikazuje slajdove kako vam tih par minuta dok instalacija prođe ne bi bilo previše dosadno.

LMDE - Izvrsna podrška za jezike svojstvena Debianu

LMDE – izvrsna podrška za jezike svojstvena Debianu

 

LMDE - jednostavno podešavanje particija za instalaciju

LMDE – jednostavno podešavanje particija za instalaciju

 

Teško je mišem pogoditi željeni grad

Teško je mišem pogoditi željeni grad

 

Obvezna prezentacija uz instalaciju

Obvezna prezentacija uz instalaciju

 

Da, zajednica je važna i to u Mintu posebno ističu

Da, zajednica je važna i to u Mintu posebno ističu

 

Na leđima divova

Na leđima velikana

 

Korištenje

Podizanje računala traje desetak sekundi duže od podizanja standardnog Minta. Autologin kod prvog podizanja nisam imao, no to sam riješio naknadnim podešavanjem u postavkama LMDE-a. (Postavke se nalaze pod:”Login Window” )
Nakon podizanja sustava dočekuje me gotovo standardni Mintov desktop u Cinnamon verziji. Da koristim LMDE znam samo po Debianovoj ikoni na slici radne površine. Da, i po sitnim i “grbavim” fontovima koji su takvi zato što Debian ne može koristiti licenciranu tehnologiju za izglađivanje fontova, tako da sam “grbave” fontove naravno i očekivao. Brza instalacija željenog fonta i njegovo postavljanje kao sistemski font i ovaj “problem” je riješen. Slova su nakon toga lijepa, zaglađena i primjerene veličine (mala napomena: prije par dana sam LMDE instalirao na drugom računalu i tu su fontovi izgledali nešto bolje. Moguće je da su u LMDE-u ipak pronašli način da se fontovi uljepšaju).

LMDE - Cinnamon

LMDE – Cinnamon

 

LMDE - Cinnamon meni

LMDE – Cinnamon meni

 

Verzija LMDE-a koju sam imao prije tri mjeseca nije imala niti jedan predistaliran wallpaper! Moram priznati da me je to razočaralo jer sam očekivao bar još nekoliko slika s LMDE temom. No, danas je to drugačije i LMDE sad dolazi s dobrim izborom wallpapera.
Sustav je brz, no ne baš i primjetno brži od klasičnog Minta. S obzirom na to da sam već ranije opisao rad na Cinnamon sučelju, eventualne znatiželjnike upućujem na raniju recenziju Minta s ovim sučeljem. Sve što je tamo navedeno vrijedi i za LMDE. Cinnamon više nije eksperimentalno sučelje, već se radi o punokrvnom takmacu KDE-u, Gnomeu i XFCE-u.
Budući da se ipak radi o Mintu, kreće isprobavanje onog po čemu je Mint poznat – podrška za multimediju. Videodatoteke se uredno otvaraju kao i videosadržaji na internetu. Youtube filmići rade bez problema. Moja skromna glazbena kolekcija također fino surađuje s LMDE-om.

Standardna plejada predinstaliranih programa brine se da odmah nakon instalacije dobijete sve što vam treba za rad na računalu. Nabrojat ću samo: LibreOffice, Firefox, Pidgin, Thunderbird, Banshee, gThumb, Gimp i Totem. I naravno, posebna pohvala za Synaptic koji se također nalazi u standardnoj postavi LMDE-a.

Možda jedina stvar koja se značajnije razlikuje od standardnog Minta je puno skromniji prozor za podešavanje sustava. Broj opcija za podešavanje sustava ovdje je daleko manji nego na standardnom Mintu.

Prozor za podešavanje sustava nudi skroman izbor programa

Prozor za podešavanje sustava nudi skroman izbor opcija

 

Toliko o tome. Rad na LMDE-u, kada sam uhvatio vremena da se s njim bavim, se po ničemu nije razlikovao od rada na standardnom Mintu. Sve radi kako treba i sustav se ponaša izvrsno. Nadogradnje sustava su uredno dolazile, a unatoč glasinama o navodnoj nestabilnosti, kod mene su nadogradnje svaki put prošle bez problema.

Naravno, kako sam koristio Debian, grehota bi bila ne isprobati MATE. Ipak je Debian Gnome 2 distra. Očekivano, MATE mi je priredio ugodan flashback u prošlost. Stari dobri Gnome 2 je i u ovom kloniranom izdanju izvrstan. Čak bi se usudio preporučiti ga svima koji nisu koristili Linux u doba dok je Gnome 2 harao.
MATE i LMDE su po meni idealna kombinacija. Izvrsna distra i izvrsno sučelje. Uz malo truda MATE se može vrhunski ušminkati i podesiti, a s Debianom u pozadini znate da koristite pravu stvar.

LMDE - Mate radno sučelje

LMDE – MATE radno sučelje

 

Na kraju ću dodati, kao kontru svima koji smatraju da je LMDE nestabilan i nije za ozbiljno korištenje; nakon gotovo mjesec dana nekorištenja, prije neki dan sam pokrenuo update koje je skinuo nekih 500 MB nadogradnji. I sve je prošlo uredno. Toliko o nestabilnosti. ;)

 

Zaključak

Da, naravno, zaključak je isti kao i mišljenje većine korisnika LMDE-a. Radi se o izvrsnoj distribuciji Linuxa. Svakako preporučujem da ju isprobate na svom računalu. Cinnamon i MATE su izvrsna okruženja pa odluku o njima prepuštam vašim sklonostima.

Ne mogu jamčiti da će i na vašem računalu LMDE raditi bez problema, jer znam da su na našem forumu pojedini korisnici imali problema kod pojedinih većih nadogradnji sustava, ali ako imate računalo koje se poput mojeg dobro slaže s Linuxom, najvjerojatnije nećete imati nikakvih problema i bit ćete jako zadovoljni.

Onima koji nisu baš sigurni u svoje poznavanje Linuxa, ipak preporučujem klasični Mint. Za rad s LMDE-om potrebni “Linux skill” iznosi negdje oko 3/10. Kod Minta je to ipak 1/10.

Moram priznati da sam kod LMDE-a očekivao probleme i nestabilnost, a dočekala me stabilna i 100% upotrebljiva distra. Svakako preporuka svima koji su još u potrazi za svojom omiljenom distribucijom.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 6

Latest Images

Trending Articles


Bolji zivot - epizoda 47


Ponor ljubavi - epizoda 156


Magicna privlacnost - epizoda 56


Zora Dubrovacka - epizoda 123


Ukradena ljubav - Ono sto mi je zivot ukrao - epizoda 181


Oluja - epizoda 82


Prave ljubavi - epizoda 150


Ljubav - Igra lazi - Ask - epizoda 1


Gorki plodovi - epizoda 29


Bolji zivot - epizoda 59


Ime mi je sreca - epizoda 8


Cassie


Šesto Čulo - Epizoda 2 - Dvostruko Osiguranje


Zemlja snova - epizoda 34


Ukradena ljubav - Ono sto mi je zivot ukrao - epizoda 168


Oluja - epizoda 103


Vrati moju ljubav - epizoda 17


Neukrotivo srce - Divlja u srcu - epizoda 147


Gorki plodovi - epizoda 11


Sezona visnje - epizoda 20